Sara Heldring, doktorand vid Sophiahemmet Högskola, vad handlar din forskning och avhandling om?
– Om hur VR-teknik, virtual reality, kan användas för att studenter och ambulanspersonal ska få träning och förberedelse inför allvarliga händelser.
Hur går det till?
– Övningarna – en bomb i tunnelbanan eller en skolskjutning – utspelar sig i en datormiljö där användarna med hjälp av speciella VR-glasögon, hörlurar och handkontroller upplever att de befinner sig på skadeplatsen. Övningen går ut på att bedöma skador och sätta in rätt åtgärder. Allt spelas in så att testpersonerna efteråt kan se hur de agerat och om något kunde ha gjorts annorlunda.
Vad tycker de som deltagit i projektet?
– Att övningarna känns förvånansvärt realistiska och lärorika. Tekniken fungerar bra för de flesta, men vissa får problem med åksjuka och en del som har glasögon under headsetet tycker att det kan vara svårt att se i vissa lägen.
Vilka är fördelarna med att använda VR-teknik i katastrofövningar?
– Tidigare har vi byggt upp scenarion utomhus eller till exempel skyddsrum och där placerat ut personer som agerat skadade. Men det är både tidskrävande och kostsamt. Med VR-tekniken kan vi öva oftare och effektivt, och samtidigt få och ge feedback på ett systematiskt sätt.
Hur kan din forskning komma till nytta?
– Vi kan se att VR-teknik är användbar i utbildningssammanhang. På sikt kan regelbundna och verklighetstrogna övningar i katastrofsjukvård bidra till att fler människor överlever när katastrofen blir verklighet.
Den 12 juni disputerar Sara Heldring med avhandlingen ”Virtual reality as a pedagogical method when learning about mass casualty incidents.”
Läs mer om Sara Heldring
Läs mer om forskning på Sophiahemmet Högskola